Copyright 2018 -

glowneJesteśmy już na półmetku naszych prac terenowych związanych z projektem "Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP obszarów morskich w rejonie Kołobrzegu".

Mimo niezbyt sprzyjającej aury pogodowej udało nam się zrealizować drugi etap prac hydroakustycznych. Polegał on na wykonaniu bardzo dokładnych skanów sonarowych wybranych punktów, na które natrafiliśmy w trakcie badania całego obszaru badawczego. W tym celu użyliśmy sonaru dookólnego zamontowanego na robocie podwodnym typu ROV. W odróżnieniu od sonaru holowanego, tego typu urządzenie ustawione równo na dnie pozwala uzyskać bardzo dokładny, pozbawiony zniekształceń obraz sonarowy wybranego obszaru. Ustawiając to urządzenie w różnych pozycjach względem interesującego obiektu, możliwe stało się wykonanie mozaiki sonarowej szczegółowo obrazującej każdy przedmiot na dnie, w obrębie danego obszaru. Dodatkowo robot wyposażony został w kamerę wideo, która umożliwiła wstępną identyfikację ww.obiektów.

Obecnie mamy wybranych kilka bardzo interesujących i intrygujących punktów, które zamierzamy zweryfikować już "namacalnie" z zespołem płetwonurków. Liczymy, że niedługo mapa stanowisk wrakowych w pobliżu Kołobrzegu wzbogaci się o kolejne niezwykłe odkrycia. Koniecznie trzymajcie za nas mocno kciuki!

 

logo seaya 

Projekt Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP obszarów morskich w rejonie Kołobrzegu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.